i

Проектна пропозиція 2018р. В її основі матеріали воркшопу 2018 р.(в роботі приймал участь колектив «АрхОбраз»,запрошені архітектори Б. Куцевич (Київ) та К. Чуйко (Тернопіль), добровольці з Дніпра К. Касьян та О. Гурська). Також представлені проектні матеріали нашого бюро по реконструкції Річного вокзалу під сучасний бізнес-центр.

З’єднати центральну частину міста і проспект Яворницького з упорядкованою набережною Дніпра публічними просторами — стратегічне містобудівне завдання. По вулиці Княгині Ольги таке рішення можна здійснити, зв’язавши комфортним бульваром парк Лазаря Глоби і ринок Озерка з набережною і річковим вокзалом.

На першому етапі благоустрій існуючого бульвару задумано як поєднання унікальної історії всієї вулиці і реалій сучасного життя. Своїм дизайном він поєднує існуюче оточення (магазини, офіси, шахова школа, медичний центр, борошномельна фабрика, арт-центр та ін.) та промислове минуле. Враховуючи це вулиця поділена на «Бульвар вуличної культури» (між пам’ятником Максиму Горькому і трамвайною зупинкою) і арт-сквер (від зупинки до вул. Ярослава Мудрого). Брати участь в благоустрої зможуть, наприклад, люди які проживають і працюють в безпосередній близькості. Для підвищення безпеки і зручності пішоходів пропонується зробити безперервну пішохідну частину бульвару в районі вулиці Вокзальній, зберігши при цьому рух громадського транспорту. Це дозволить пересуватися по бульвару без багаторазового перетину проїжджої частини. Гарне освітлення, комфортні лавочки і мощення, шумопоглинаюче озеленення, заходи для маломобільних груп населення, велодоріжки, пішохідні перехрестя з оригінальним благоустроєм є складовими загального рішення.

Далі, пропонується продовжити бульвар від вулиці Ярослава Мудрого до площі Десантників (площа перед річковим вокзалом). Резервний простір для цього існує.

На завершення, необхідно забезпечити вільний вихід людей до набережної і річкового вокзалу (без проходу під естакадою) через упорядкований новий сквер і площу, забезпечити візуальний зв’язок між бульваром і річкою.
Для цього пропонується демонтувати естакаду вздовж набережної, змінивши схему руху транспорту. Попередній аналіз існуючих автомагістралей показує, що це можливо з мінімальними змінами.

У перспективі доцільно винести транзитний вантажний транспорт, що проходить по вулиці, за межі центральної частини міста. Також необхідно розглянути можливість реорганізації ринку Озерка з метою скорочення його розмірів до історично сформованих. Це додатково дозволить скоротити потік транзитного транспорту і поліпшить загальну ситуацію в цілому.

Наш колектив сподівається, що поступова реалізація ідей проекту допоможе зробити більш комфортними умови для життя і роботи в цьому районі, простимулює винесення промислових підприємств з центральної частини міста. Також це зробить інвестиційно привабливим освоєння прилеглої території для реконструкції і нового будівництва житлових та громадських будівель середньої поверховості зі збереженням історичної спадщини.

Так випадково сталось, що в процесі воркшопа наше бюро почало виконувати проект реконструкції Річкового вокзалу під сучасний бізнес-центр. Таким чином він став першим етапом комплексної реконструкції цієй території. Приблизно половина будівлі, покинута на сьогоднішній день, адаптується під бізнес-центр на воді. Мета проекту — з мінімальними змінами трансформувати унікальну будівлю (авторський колектив під керівництвом В. І. Весніна проект поч. 80-х р.р. ХХ ст.) В актуальний діловий центр і рекреаційний простір зі збереженням функції річкового транспортного вузла.
На підставі архівних даних була створена тривимірна модель будівлі і проведено порівняльний аналіз початкового проекту, його реалізації і сьогоднішнього стану. Це дозволило локальними діями наблизити вирішення фасадів до початкового задуму, а внутрішню організацію будівлі зробити більш гнучкою і трансформованою в процесі подальшої експлуатації.